رد کردن پیوندها
فرهنگ و آموزش سفارت آلمان

فرهنگ و آموزش سفارت آلمان

به بخش فرهنگی سفارت آلمان در تهران خوش آمدید! بین ایران و آلمان پیوندهای گوناگون فرهنگی وجود دارد. در این صفحه‌های اینترنتی اطلاعات و اخباری در مورد برنامه‌های فرهنگی آلمانی در ایران، کار بخش فرهنگی و همکاری‌های ایران و آلمان در زمینه دانشگاهی دریافت می‌نمایید. افزون بر این اطلاعات مفیدی پیرامون کلاس‌های زبان آلمانی تقدیم‌تان می‌گردد. اگر موردی برای اطلاع رسانی به دیگران دارید، از نامه‌هایتان خوشحال می‌شویم.

روابط فرهنگی ایران و آلمان آکنده از فعالیت و تبادل فرهنگی گسترده است. هنرمندان و دانشمندان ایرانی در آلمان دارای وجهه بالایی بوده و ارزش اجتماعی زیادی دارند، در عین حال هنرمندان خلاق آلمانی نیز در ایران توجه بسیاری را معطوف خود می‌نمایند.

حفظ میراث فرهنگی در ایران: مرمت گنبد در بازار چهار سوق در تهران

از 21 تا 28 می 2017  یک تیم آلمانی از کارشناسان در تهران حضور داشته تا در محل امکان مرمت و بازسازی گنبد در بازار بزرگ را در چارچوب کمپین حفاظت از میراث فرهنگی توسط دولت آلمان  ارزیابی نماید.
بودجه این پروژه توسط وزارت امور خارجه جمهوری فدرال آلمان بر اساس همکاری بین دانشگاه آخن RWTH، پوتسدام FH  و بخش تحقیقات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران (ICHTO) تأمین می‌شود.
تحت سرپرستی پروفسور مارتینا ابری (FH پوتسدام) و پروفسور کریستیان رابه (RWTH آخن)  و مدیر پروژه، تلی گلکار (RWTH آخن) مطالعات اولیه جهت مرمت و نیز مستند سازی وضعیت موجود صورت پذیرفت. مجریان عبارتند از کارشناسان و متخصصان بازسازی و مرمت از برلین، مارک بوخ و آندرئاس شودروویتس (Buch & Schudrowitz) و نیزمارک ویتگر، معمار و کارشناس بناهای باستانی (Baumass) Restaurierung im goßen Bazar

و گروه ایرانی به سرپرستی دکتر مهناز اشرفی، علیرضا شاه محمدپور و ذات الله نیکزاد و متخصصان معماری و مرمت بنا.
چهارراه گنبدپوش حدود 12 متر قطر داشته و در وسط بازار تهران واقع شده است. در پایین ساقه استوانه‌ای زیر گنبد، گچکاری‌های متشکل از نقش گل و برگ و نخل بر روی سر ستون‌ها دیده می‌شود. چهار راسته بازار در این‌جا به یک‌دیگر تلاقی پیدا کرده که  ورودی هر یک از آنان دارای طاق تیزه‌دار بوده و در فرو رفتگی بین ورودی‌ها مغازه‌ای قرار دارد.
هدف از این پروژه حفاظت و استحکام آثار موجود بوده و این‌که مرمت بخشی از سطح گنبد با احتیاط صورت پذیرد. هم‌زمان این پروژه فرصت خوبی را جهت هم‍‌کاری بین ایران و آلمان و در زمینه حمایت از حفظ آثار فرهنگی و گسترش آن فراهم می‌کند.
نتایج حاصل از مرحله فعلی این پروژه قرار است پایه و اساس طرح مرمت و برنامه ریزی اجرای آن در سال 2017 باشد.

برنامه حفظ میراث فرهنگی وزارت امور خارجه جمهوری فدرال آلمان

از سال 1981 وزارت امور خارجه آلمان از پروژه‌های حفاظت از میراث فرهنگی در خارج از کشور حمایت به عمل می‌آورد. تا سال 2016 مجموعاً بیش از 2750 پروژه در 144 کشور با حدود 70 میلیون یورو مورد حمایت قرار گرفته‌اند. 
از میان پروژه‌های حمایت شده در ایران می‌توان به باز سازی خانه سیستانی در بم، محکم سازی تخت سلیمان و نیز حفظ مجموعه تاریخ موسیقی موزه موسیقی در تهران اشاره نمود.

تحصیل و پژوهش در آلمان

آلمان به عنوان پایگاه دانشگاهی، تا به حال در سطح بین المللی به این اندازه جذاب و مورد تقاضا نبوده است. ابتکار عمل در «افزایش سطح دانش» که شامل اختیارات بیش‌تر مدارس عالی، رشته‌های جدید و دوره‌های بیش‌تر کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند، منجر به افزایش شمار دانشجویان، حتی دانشجویان خارجی شده است.

خواه در شهرهای بزرگ و یا در مناطق سرسبز، خواه به صورت سنتی و یا مدرن: هیچ کشور اروپایی دیگر مانند آلمان دارای چنین گوناگونی در آموزش عالی خود نمی‌باشد. ۳۷۶ دانشگاه، مدرسه عالی تخصصی، مدرسه عالی هنر، مدارس عالی آموزش دینی و اخلاقی و مدارس عالی تخصصی مدیریتی، تنوع گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌نمایند. شما می‌توانید در صفحات اینترنتی ما و لینک‌های معرفی شده، پیرامون ساختار مدارس عالی آلمان، بورسیه‌های پیشنهادی و پروژه‌های تحقیقاتی مشترک ایران و آلمان اطلاعات بیش‌تری را به دست آورید.

تحصیل در آلمان

در دانشگاه‌های آلمان در حال حاضر حدود ۱/۹۸ ملیون دانشجو مشغول به تحصیل هستند. تقریباً نیمی از این دانشجویان یعنی ۴۸٪ را بانوان تشکیل می‌دهند. بطور کلی بیش از ۳۷۶ مرکز آموزش عالی در آلمان که شامل ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی، و ۶۷ مرکز خصوصی آموزش عالی امکان تحصیل را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند. در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان خارجی در آلمان رشد قابل توجهی داشته است. تنها کشورهای اندکی در اروپا مانند آلمان این گونه امکانات متنوع برای تحصیلات عالیه را در اختیار قرار می‌دهند. در ۱۶۰ نقطه در آلمان ۳۷۶ مرکز آموزش عالی نسل آینده را به نیروی دانش مجهز می‌نماید. این تنها شهرهای بزرگ مانند برلین و هامبورگ در آلمان نیستند که مرکز آموزش عالی آن اعتبار جهانی دارد بلکه دانشگاه‌های شهرهای کوچک مانند هایدلبرگ نیز شهرت خوبی در جهان دارند.

بورسیه تحصیلی

مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین ارائه دهنده بورس‌های تحصیلی و تحقیقاتی برای دانشجویان خارجی در آلمان می‌باشد. بورس پژوهش‌ها و تحقیقات مقطع دکترا، کلاس‌های تابستانی برای یادگیری زبان آلمانی، بورس‌های مختلف تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد با اولویت کشورهای در حال توسعه؛ بورس‌های تحقیقاتی و بسیاری دیگر. علاوه بر این مؤسسه، یک سری دیگر از ارائه دهندگان بورس‌های تحصیلی تحقیقاتی در آلمان فعالیت دارند که نگاهی به بورس‌های این مؤسسات نیز شاید برای شما مناسب و دارای اهمیت باشد. پس نگاهی به موارد زیر بیندازید:

DAAD

دفتر تبادلات آکادمیک آلمان در تهران

پیام بگذارید

جستجو
کشیدن