رد کردن پیوندها
توصیه‌های مسافرتی و امنیتی

توصیه‌های مسافرتی و امنیتی

مکان‌ها می‌توانند به سرعت تغییر کرده و توسعه یابند. به ویژه، مقررات COVID-19 در معرض تغییرات مداوم است.


ما به شما توصیه می‌کنیم

 

اوضاع کنونی

هشدارهایی در مورد سفر به ایران داده می‌شود.

از اتباع آلمان خواسته می‌شود ایران را ترک کنند.

برای اتباع آلمانی خطر جدی دست‌گیری خودسرانه، بازجویی و محکوم شدن به حبس‌های طولانی مدت وجود دارد. مهم‌تر از همه، افراد دو تابعیتی که علاوه بر تابعیت آلمانی دارای تابعیت ایرانی نیز هستند در معرض خطر هستند. در گذشته اخیر تعداد زیادی دست‌گیری خودسرانه اتباع خارجی صورت گرفته است.

اعتراضات

از ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ پس از مرگ یک زن جوان ایرانی پس از دست‌گیری توسط پلیس اخلاق در پایتخت تهران و بسیاری از نقاط دیگر کشور، اعتراضات و درگیری با نیروهای امنیتی صورت گرفت.
پلیس و نیروهای امنیتی علیه تظاهر کنندگان از خشونت استفاده می‌کنند، کشته و مجروح نیز وجود دارد. دست‌گیری‌های خودسرانه در مجاورت تظاهرات، از جمله اتباع خارجی غیرمجاز انجام می‌شود. محدودیت‌های گسترده‌ای در خدمات ارتباطی (به ویژه اینترنت موبایل، اینستاگرام، واتس اپ، VPN) قابل مشاهده است و انتظار می‌رود ادامه یابد.

با توجه به وضعیت استان‌های کردستان و سیستان , بلوچستان، نشانه‌هایی از سرکوب اعتراضات توسط نیروهای امنیتی وجود دارد.

لطفاً به هشدار سفر و درخواست خروج برای اتباع آلمانی توجه داشته باشید.
اگر هنوز در کشور هستید، بسیار مراقب باشید و از تظاهرات و ازدحام در مقیاس بزرگ خودداری کنید.


دستگیری، رد و افزایش خطرات در گردشگری فردی

اتباع آلمانی در خطر واقعی دست‌گیری خودسرانه، بازجویی و محکوم شدن به حبس‌های طولانی هستند. خطر خاصی برای افرادی که به صورت انفرادی، به عنوان مثال با موتور سیکلت، دوچرخه یا خانه متحرک/ون کمپ در داخل یا از طریق ایران سفر می‌کنند، وجود دارد. این خطر وجود دارد که چمدان‌ها به طور گسترده بازرسی شوند و احتمالاً مصادره شوند. به ویژه وسایل ارتباطی الکترونیکی مانند تلفن همراه، نوت بوک، تبلت و غیره می‌توانند مورد بررسی دقیق قرار گیرند. مسیرهای وارد شده به نقشه‌های الکترونیکی و سیستم‌های ناوبری، به ویژه برای برنامه ریزی سفرهای خارج از جاده، می‌تواند توسط مقامات امنیتی ایران به عنوان شواهدی از تلاش‌های جاسوسی تفسیر شود. همه مناطق ممنوعه به وضوح مشخص نشده‌اند.

موارد فزاینده‌ای وجود دارد که در آن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین (سرگرمی) به عنوان جاسوسی طبقه بندی شده است، حتی با تأیید قبلی (به «عکاسی و فیلم‌برداری» در زیر مراجعه کنید).

حتی افرادی که در گذشته بدون هیچ مشکلی می‌توانستند وارد کشور شوند و از کشور خارج شوند، می‌توانند به صورت خودسرانه در یک ملاقات مجدد بر اساس ادعاهای قدیمی‌ یا جدید دستگیر شوند. مقررات حقوق جزا اغلب چنان مبهم تنظیم می‌شود که می‌توان تعداد زیادی از رفتارهای احتمالی را بدون این‌که از قبل برای شخص مربوطه روشن باشد، ثبت کرد. رویه قضایی گاهی به وضوح انگیزه سیاسی دارد.
با توجه به تعابیر گسترده‌ای که در ایران وجود دارد مانند «امنیت ملی»، «جاسوسی»، «تروریسم» یا به اصطلاح «فساد فی الارض»، به عنوان مثال صرف اظهارات، اشتراک گذاری، نظر دادن یا لایک کردن پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی و هم‌چنین یادداشت‌های شخصی مانند یادداشت‌های روزانه یا یادداشت‌ها که تحت پوشش حق اولیه آزادی بیان در آلمان هستند و تماس‌های خصوصی برای پیگرد کیفری کافی است.

دو شهروندی/دو تابعیتی

بازجویی و/یا دست‌گیری شهروندان دو تابعیتی آلمانی-ایرانی مکرر و اغلب بدون دلایل قابل درک است. بستگان زندانیان نیز مرتباً تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند.

رد ورود و خروج نیز بدون این‌که دلایل مشخص باشد رخ می‌دهد. در تمام موارد حقوقی، مقامات ایرانی با افرادی که تابعیت آلمانی و ایرانی دارند مانند افرادی که فقط تابعیت ایرانی دارند رفتار می‌کنند. گزینه‌های پشتیبانی کنسولی سفارت آلمان در تهران به طور قابل توجهی محدود یا حتی غیر ممکن است، هم‌چنین نگاه کنید به امنیت – وضعیت سیاسی داخلی و ورود و گمرک – شهروندان دو تابعیتی آلمانی-ایرانی.

اگر علی‌رغم اخطار سفر به سفر می‌روید، قبل از شروع سفر با مأموریت دیپلماتیک مسئول ایران در مورد این‌که آیا تابعیت ایرانی دارید یا خیر، توضیح دهید.
از رویدادهای سیاسی، راهپیمایی‌ها و به طور کلی تجمعات بزرگ مردم دوری کنید.
توجه داشته باشید که نه تنها در ایران، بلکه در آلمان نیز ابراز عقیده و اعمال در ایران می‌تواند به عنوان انتقاد از دولت تلقی شود و در نتیجه منجر به عواقب جنایی در آنجا شود. همین امر در مورد اظهارات انتقادی از دولت در اینترنت یا به اشتراک گذاری یا دوست داشتن سهم دیگران صدق می‌کند.

لطفاً توجه داشته باشید که پشتیبانی کنسولی از سوی مأموریت دیپلماتیک مسئول آلمان در خارج از کشور بسیار محدود یا غیرممکن است و بنابراین نمی‌تواند از شما در برابر تعقیب کیفری محافظت کند، که برخی از آنها می‌توانند قابل توجه باشند.
لطفاً به اطلاعات مربوط به امنیت – وضعیت سیاسی داخلی و ویژگی‌های حقوقی توجه کنید.
لطفاً به اطلاعات زیر مهاجرت و گمرک در مورد کنترل ورود و امتناع نیز توجه کنید.

منطقه مرزی با افغانستان

وضعیت در مرز ایران و افغانستان گیج کننده است. دست‌گیری، حبس و تبعید به افغانستان به ویژه برای افرادی که ملیت افغانی یا ریشه‌های دیگر در منطقه دارند امکان پذیر است.

لطفاً به اطلاعات زیر امنیت و هشدار سفر مربوط به افغانستان توجه کنید.

کووید-۱۹

با همه‌گیری جهانی COVID-19، خطرات در سفرهای بین‌المللی، به‌ویژه برای کسانی که به طور کامل واکسینه نشده‌اند، باقی می‌ماند. اطلاعات بیشتر در این مورد تحت عنوان COVID-19.

ورود

صدور روادید برای اتباع خارجی از سوی ایران (به ویژه برای مسافران توریستی) به طور متناقضی انجام می‌شود و می‌تواند بلافاصله به حالت تعلیق درآید، به خصوص در صورت بروز جهش‌های جدید COVID-19. مقررات ورود می‌تواند در هر زمان در کوتاه مدت تغییر کند. بنابراین مسافران باید قبل از شروع سفر خود از شرایط ورود فعلی از مقامات ایرانی یا نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در آلمان مطلع شوند. با این حال، مقررات همیشه به طور یک سان توسط مقامات و شرکت‌های هواپیمایی اجرا نمی‌شود.

اطلاعات مربوط به مسائل ویزا را می‌توان از نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در آلمان دریافت کرد. اطلاعات بیشتر در مورد شرایط فعلی ورود و حمل را نیز می‌توانید از شرکت هواپیمایی مربوطه دریافت کنید.

با توجه به وضعیت فعلی دانش، افرادی که وارد ایران می‌شوند باید یا بتوانند اثبات واکسیناسیون کامل یا نتیجه آزمایش PCR منفی را به زبان انگلیسی نشان دهند که در زمان ورود بیش از 72 ساعت نداشته باشد. افراد زیر 12 سال از الزام واکسیناسیون و گواهی آزمایش معاف هستند.

افرادی که حداقل دو هفته پیش واکسن دوم خود را انجام داده باشند کاملاً واکسینه شده در نظر گرفته می‌شوند. نه ماه پس از واکسیناسیون دوم نیاز به واکسیناسیون تقویتی است. واکسن‌های زیر شناخته شده‌اند: BioNTech/Pfizer، Moderna، AstraZeneca، Johnson & Johnson، Sinopharm، Sinovac،

 

(اعتبار بدون تغییر از: 03.11.2022)

پیام بگذارید

جستجو
کشیدن