رد کردن پیوندها

سؤالات پیرامون ازدواج در آلمان

سؤالات پیرامون ازدواج در آلمان

برای سهولت کار شما در یافتن اطلاعات، مجموعه‌ای از پرسش‌هایی که مراجعین بخش حقوقی – کنسولی به طور مکرر می‌پرسند، تهیه کرده‌ایم.

پرسش‌ها و پاسخ‌ها:

آیا ازدواج من در ایران، در آلمان هم معتبر است؟ برای ثبت ازدواج چه باید بکنم؟

اگر ازدواج در ایران طبق قوانین صورت گرفته و ثبت شده باشد، در آلمان هم به رسمیت شناخته می‌شود و نیازی به ثبت ازدواج در ادارات آلمان نیست. به عنوان سند ازدواج معمولاً ترجمه رسمی سند ازدواج به زبان آلمانی کافی است. چنان‌چه زوج یا زوجه آلمانی باشد، امکان ثبت ازدواج در آلمان و دریافت سند ازدواج آلمانی وجود دارد.

من در آلمان زندگی می‌کنم و نیاز به اصل شناسنامه ایرانی خودم دارم تا در آلمان ازدواج کنم. آیا سفارت می‌تواند این مدرک را برای من تهیه کند؟

خیر. سفارت اصولاً نمی‌تواند مدارک ایرانی را تهیه نماید. درخواست در مورد مدارک جدید را می‌توانید به نماینده‌های سیاسی ایران در خارج از کشور بدهید. علاوه بر این می‌توانید به یک وکیل یا به یکی از اقوام‌تان در این‌جا وکالت بدهید.

من در آلمان زندگی می‌کنم و برای ارائه به ادارات در آلمان نیاز به تأیید و تصدیق سند ازدواج یا شناسنامه‌ام توسط سفارت آلمان را دارم. اصل سند نزد من است. آیا می‌توان سند را جهت تأیید با پست به سفارت فرستاد یا کپی آن کافی است؟

خیر. درخواست تأیید و تصدیق مدارک فقط با حضور مقابل باجه امکان دارد. درخواست با پست امکان ندارد. کسانی که در تهران زندگی نمی‌کنند ، می‌توانند مدارک خود جهت تأیید را توسط آشنا و فامیل ارائه نمایند. ارائه کپی کافی نیست. برای تأیید حتماً اصل مدرک باید ارائه شود.

 

سایر اطلاعات برای تأیید مدارک:

اگر بخواهم با یک تبعه ایرانی در آلمان ازدواج کنم، چه کارهائی باید انجام بدهم؟

اتباع ایرانی برای سفر به آلمان جهت ازدواج نیاز به ویزا برای ازدواج دارند. قبل از درخواست ویزا باید با اداره ثبت مربوطه در آلمان وقت ازدواج تعیین شده باشد. برای این کار نامزد شما باید اظهارنامه (و در مواردی وکالت) بدهد. این اظهار نامه را می‌توان در بخش کنسولی سفارت تأیید کرد.

به من یک خانه / حساب بانکی در آلمان به ارث رسیده است. بانک درخواست برگه انحصار وراثت را دارد. این برگه را از چه طریق می‌توانم تهیه کنم؟

درخواست صدور انحصار وراثت آلمانی باید توسط دفتر خانه تنظیم شود. بخش کنسولی می‌تواند این اسناد را تنظیم نماید. حتماً باید قبل از آن به طور مفصل مشاوره صورت و وقت گرفته شود.

اداره بیمه از من یک گواهی حیات خواسته است. این چه گواهی است و چطور می‌توانم این گواهی را بگیرم؟

ادارات بیمه بازنشستگی سالی یک بار گواهی مبنی بر این که فرد بازنشسته در قید حیات است را درخواست می‌کند، چون حقوق بازنشستگی تا پایان عمر به فرد داده می‌شوند. معمولاً فرد بازنشسته فرم‌های مربوطه را توسط پست از اداره بیمه دریافت می‌کند. شما باید با آن فرم‌ها و با گذرنامه خودتان شخصاً به سفارت مراجعه کنید.

من در جستجوی یکی از اقوام هستم که گویا ساکن ایران است. آیا سفارت می‌تواند در یافتن نشانی او کمکم کند؟

امکان یافتن نشانی و آدرس توسط سفارت وجود ندارد، زیرا در ایران نه مانند آلمان مرکز ثبت ساکنین هست و نه مرکز ثبت اتباع خارجی و نه دفتر تلفن‌های کافی و جامع. در ایران نقل مکان و سکونت نیاز به اطلاع و ثبت ندارد.

چگونه می‌توانم یک گواهی عدم سوء پیشینه آلمانی درخواست کنم؟

اداره دادگستری آلمان گواهی عدم سوء پیشینه آلمانی صادر می‌کند. درخواست مربوطه باید بصورت تأیید شده برای اداره دادگستری آلمان ارسال شود. تأیید امضاء توسط بخش کنسولی سفارت صورت می‌گیرد.

مترجمین در تهران می‌گویند برای ترجمه مدارک به زبان فارسی باید مدارک ممهور به مهر سفارت باشد. آیا سفارت می‌تواند مدارک آلمانی من را جهت انجام ترجمه آن‌ها به فارسی تأیید کند؟

خیر. معمولاً اصالت مدارک توسط سفارت تأیید نمی‌شود. مدارک آلمانی که باید در ایران ارائه شوند باید توسط یکی از نماینده‌های سیاسی ایران در خارج تأیید و تصدیق شوند.

آیا من می‌توانم در سفارت درخواست یک گواهینامه رانندگی جدید بدهم؟

خیر. سفارت اداره صدور گواهینامه رانندگی نیست. اداره مسئول صدور گواهینامه رانندگی همیشه اداره راهنمائی و رانندگی در آخرین محل اقامت شما در آلمان می‌باشد.

پیام بگذارید

  1. سلام، من اتباع افغانستانی هستم، همسرم در المان هست، برای ویزای المان میخواهم اقدام کنم، من نکاح نامه یا همان سند ازدواج ک توسط خودم و همسرم امضا شده و در خوده سفارت افغانستان در تهران ساخته شده را دارم.. ایا این مدرک مورد قبول سفارت المان هست؟ یا باید اقرار نامه در افغانستان درست کنیم.

    1. سلام
      سند ازدواج باید ترجمه و به امضای دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.

جستجو
کشیدن