رد کردن پیوندها
ارثیه در آلمان

ارثیه در آلمان

آیا وارث هستید و ماترک شما در آلمان قرار دارد؟ در اینجا مطالعه نمایید که چگونه گواهی انحصار وراثت درخواست نمایید و یا از ارث انصراف دهید.

 

اطلاعات کلی

طبق قوانین ارثیه در آلمان، ماترک متوفی (ارث گذار) مستقیماً به وارث یا ورثه انتقال می‌یابد (Universalsukzession). گواهی انحصار وراثت سندی است جهت اثبات این‌که چه کسی وارث است. این گواهی از سوی دادگاه مربوطه ارث در آلمان و بنا به درخواست وارث یا وراث صادر می‌گردد.

ارائه درخواست صدور گواهی انحصار وراثت به معنی پذیرش ارث از سوی وارث می‌باشد. در برخی موارد، به عنوان مثال در صورتی که ارث شامل بدهی زیادی باشد، شاید به نفع باشد که از ارث مورث انصراف داده شود. بدین منظور وارث می‌بایست طی مهلتی تعیین شده در برابر دادگاه ارث اظهار دارد که از ارث انصراف می‌دهد. کسی که طی مهلت مقرر از ارث انصراف ندهد، وارث می‌شود.

گواهی انحصار وراثت چیست؟

گواهی انحصار وراثت سندی است جهت اثبات این امر که افراد ذکر شده در آن، وراث قانونی فرد متوفی می‌باشند. هم‌چنین سهم ارث هر کدام از وراث نیز در آن ذکر می‌شود.

آیا من به گواهی انحصار وراثت احتیاج دارم؟

معمولاً ادارات ثبت املاک، بانک‌ها و در برخی موارد ادارات بازنشستگی در آلمان در موارد مرتبط با وراثت برای انتقال مالکیت و یا برداشت وجه، سندی جهت اثبات ورثه و سهم هر کدام به شکل گواهی انحصار وراثت درخواست می‌کنند، صرف‌ نظر از این‌که ارث‌گذار تبعه آلمان بوده باشد و یا تبعه کشوری دیگر.

این‌که آیا در مورد شما نیاز به گواهی انحصار وراثت وجود دارد یا خیر، بستگی دارد به شرایط خاص مورد شما و ادارات و بانک‌های مرتبط. پیگیری و تعیین تکلیف کنید که آیا به عنوان مثال بانک یا اداره ثبت املاک به گواهی انحصار وراثت احتیاج دارد و یا بدون آن نیز می‌توانید ماترک را دریافت و یا به نام خود کنید.

در صورتی که ماترک در چند کشور اتحادیه اروپا موجود باشد، می‌توان به عنوان جایگزین از گواهی انحصار وراثت اروپایی (ENZ) استفاده کرد. شما می‌توانید در این خصوص با بخش کنسولی سفارت مشورت نمایید.

 

چگونه گواهی انحصار وراثت دریافت نمایم؟

درخواست مربوطه می‌بایست به صورت حضوری و یا به صورت کتبی در قالب درخواست گواهی انحصار وراثت ثبت شده محضری، به دادگاه ارث آلمان تقدیم گردد. در صورتی که محل اقامت اصلی شما در جمهوری اسلامی ایران باشد، می‌توانید درخواست خود را در سفارت آلمان در تهران آماده و ثبت رسمی نمایید.

درخواست گواهی انحصار وراثت

برای این‌که سفارت بتواند قانون ارث مربوطه و وراث را تعیین کند، نیاز به اطلاعات جامع در خصوص وضعیت خانوادگی ارث‌گذار و اسناد و مدارک مختلفی وجود دارد. جهت تسهیل امور، پرسش‌نامه‌ای تهیه شده است.

لطفاً این پرسش‌نامه را به صورت کامل پر نمایید. (مواردی که شامل شما نمی‌شود را نیز به عنوان مثال با “خیر” پاسخ دهید.)

فهرست مدارکی که معمولاً مورد نیاز هستند در پرسشنامه آمده است. لطفاً مدارکی که برای مورد شما نیاز است را تهیه نمایید.

پرسش‌نامه و تصویر اسکن شده مدارک مورد نیاز را از طریق ایمیل برای سفارت آلمان در تهران ارسال نمایید: konsulat@tehe.diplo.de

سفارت بر اساس اطلاعات ارائه شده شما در پرسش‌نامه و مدارک تحویلی، گواهی انحصار وراثت را تهیه خواهد کرد. سفارت در ادامه برای هماهنگی وقت مراجعه جهت ثبت رسمی انحصار وراثت با شما تماس خواهد گرفت.

درخواست گواهی انحصار وراثت شامل هزینه می‌شود: هزینه

در ادامه درخواست ثبت شده به همراه کپی‌های تأیید شده مدارک مورد نیاز به دادگاه مربوطه ارث در آلمان ارسال می‌گردد. صدور گواهی انحصار وراثت در آنجا نیز مجدداً شامل هزینه می‌شود.

انصراف از ارث

طبق قانون آلمان می‌توان ظرف 6 هفته (ماده 1944 بند 1 قانون مدنی آلمان BGB) و در صورتی که وارث در خارج از آلمان اقامت داشته باشد یا آخرین و تنها محل اقامت ارث‌گذار در خارج از آلمان بوده باشد، ظرف 6 ماه پس از اطلاع از وراثت، طی اظهارنامه‌ای در مقابل دادگاه ارث آلمان از ارث انصراف داد (ماده 1944 بند 3 قانون مدنی آلمان BGB). اظهارنامه باید حداقل با تأیید رسمی ارائه گردد.

والدینی که حق حضانت فرزندان صغیر خود را دارند، هر دو باید انصراف فرزند خود از ارث را اظهار نمایند. در صورتی که محل اصلی اقامت در جمهوری اسلامی ایران باشد، اظهارنامه انصراف از ارث را می‌توان در حضور مسئول کنسولی در سفارت آلمان در تهران ارائه داد. تأیید انصراف از ارث شامل هزینه می‌شود: هزینه‌ها

الف) چنان‌چه مایلید خودتان از ارث انصراف دهید، لطفاً این اظهارنامه انصراف از ارث را تکمیل نمایید.
ب) چنان‌چه شما دارای حق حضانت هستید (معمولاً والدین) و مایلید برای فرزند صغیر خود از ارث انصراف دهید، لطفاً این اظهارنامه انصراف از ارث را تکمیل نمایید. مهم است که والدینی که حق حضانت دارند هر دویشان این اظهارنامه را امضاء کنند.
اظهارنامه تکمیل شده انصراف از ارث را به بخش کنسولی سفارت آلمان ارسال نمایید: ایمیل بزنید
سفارت جهت تعیین وقت با شما تماس خواهد گرفت.
لطفاً اظهارنامه تکمیل شده و نیز گذرنامه خود را هنگام مراجعه در وقت تعیین شده به‌ همراه داشته باشید. مهم است که در وقت تعیین شده شخصاً حضور یابید.

پیام بگذارید

جستجو
کشیدن